Elektronik Devre Tasarım Programları

Merhaba arkadaşlar,

  Genellikle PCB Çizim Programları olarak bilinen, internette arama yapıldığında oldukça fazla doküman bulunan daha çok simülasyon özellikleri ön planda olan programlar hakkında ufak bilgiler vereceğim.

  Bir elektronik projesi yapmak istediğimiz zaman tasarım konusunda ilk adım projemizi/uygulamamazı sanal ortamda gerçekleştirmektir. Bu adım çok önemlidir çünkü, devre elemanlarıyla gerçek uygulama sırasında yaşayabileceğimiz sorunları sanal ortam sayesinde kendimize ve çevremize zarar vermeden görebiliriz. Örnek vermek gerekirse, bir sistemi Breadboard veya bakır plaket üzerine kurduğumuz zaman bir direnci yakabiliriz ama aynı sistemi simülasyon programında gerçekleştirdiğimizde yanması gereken direnç için ufak bir hata mesajı alırız. Bu, simülasyon programları kullanmamızın sadece ufak bir nedeni. Eğer büyük ve maliyetli bir projemiz varsa, uygulamamızı simülasyon üzerinde gerçekleştirerek gerek maliyet gerekse zaman konusunda tasarruf etmiş oluruz. İsterseniz lafı fazla uzatmadan piyasada adını duyabileceğiniz, kullanılmakta olan belli başlı simülasyon programları hakkında ufak bilgileri sizinde paylaşayım.

  1) Altium Designer

  Piyasada oldukça fazla kullanılan bir program. Çok gelişmiş bir hata analiz motoruna sahip. Devre kartınızda bulunacak farklı kısımlar aynı proje üzerinde şematik sistemler ile tasarlanabiliyor. Gelişmiş simülasyon arayüzü ile devrede bulunan elemanların zamana bağlı değişimlerini gösteren grafiksel analiz yapılabiliyor. Kimilerine göre PCB programları arasında en profesyonel olanı. İnternette bir çok öğretici kaynak mevcut.

Altium Designer

  2) Proteus

  Bir çok teknik lise ve üniversitede gösterilen bir program. Elektronik ile ilgili arkadaşların adını mutlaka duyduğu bir programdır. (ISIS ve ARES olarak duyanda olabilir) Karmaşık olamayan devrelerde çok hızlı çizim ve tasarım yapılabilir. En büyük avantajlarından biri devre şemasını çizmeden direk PCB tasarımının yapılabilmesi. Oldukça geniş bir kütüphaneye sahiptir. Simülasyon kısmı oldukça iyidir. İnternet üzerinde çok fazla doküman mevcut. Bunun yanında bulduğumuz projelerin bir çoğunun Proteus ile çizildiğini görürüz.

Proteus-PCB-Design_1

  3) Eagle

  Baskı devre için çok yaygın şekilde kullanılan bir program. Bence en büyük eksikliği simülasyon arayüzünün olmaması, fakat bu açığı baskı devre çizimlerinde kapatabiliyor. (Bu yüzden listede kendine yer buldu (: ) Kullanımı oldukça basit bir program. Bir çok doküman ve proje mevcut. Kullanışlı arayüzü ve geniş bir kütüphanesi var. PCB çiziminde hata ayıklama özelliği mevcut.

eagle5.5

  4) MultiSim 

  Yine çok bilinen bir program. Çok geniş bir kütüphanesi var. Bazı temel devreler otomatik oluşturulabiliyor. Gerçek zamanlı ölçü/sistem aletleri mevcut. (Örn: Tektronix marka osiloskop.)

5691_Multisim10

  Genellikle kullanım oranı yüksek programlar hakkında ufakta olsa bilgiler vermeye çalıştım. Burada bahsetmediğim bir çok benzer program mevcut. (örn: Mentor Graphics, PSpice, OrCad, Electronic Workbench v.b.) Yukarıda bahsettiğim programlar benimde kullandığım veya denediğim programlar. Şuan için Proteus ve Multisim kullanmaktayım. Herhangi bir eksikliklerini görmedim. Burada önemli olan sizin projenize en uygun programı seçmek. Karmaşık devrelerde özellikle baskı devre tasarımda farklı bir program işinizi daha da kolaylaştırabilir.

  Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

Leave a Comment