MSI Afterburner: Overclock artık çok kolay

MSI’ın piyasaya sürmüş olduğu, Overclock işleriyle uğraşanlar için faydalı olabilecek bir programı sizlere paylaşmak istiyorum. İsterseniz programı tanıtmaya başlamadan önce, “Overclock Nedir?” sorusunu kısaca cevaplayayım. 

Çoğu yerde “Hız Aşırtma” olarakta geçen bu yöntem genelde bilgisayar bileşenlerinin hızlarıyla oynama olarak algılanabilir. Örneğin işlemciyi ele alalım. Diyelim ki işlemcimiz 2.4 GHz hızında çalışıyor. Bu 2.4 GHz’de çalışan işlemcimizi 3 GHz’e çıkarabilmek için yaptığımız işlemlere Overclock (Hız Aşırtma) adını veriyoruz. Temel düzeyde overclock’u böyle açıklayabiliriz. Tabi ki her zaman istediğimiz hızlara ulaşamıyoruz. Bilgisayarımız diğer bileşenleri de bu işlemlerde çok önemli bir pay sahibi. Özellikle Anakartınız sisteminizi darboğaz yapıyorsa overclock işlemleri sizin için pekte iç açıcı sonuçlanmaz. Burada yeri gelmişken şunu da belirtmek istiyorum, lütfen overclock yapımı hakkında detaylı bir araştırma yapmadan bu işe kalkışmayın. Aksi takdirde overclock uyguladığınız birimi bozabilir, yakabilir ve bilgisayarınızı kullanılmaz hale getirebilirsiniz.

Overclock hakkında ufak bir bilgilendirme yaptıktan sonra dilerseniz MSI Afterburner programını incelemeye başlayalım.

Öncelikle MSI’ın sitesinden programı indiriyoruz. Programı kurduktan sonra karşımıza gelen ekran şu şekilde.

1

Tekrar belirtmek istiyorum. Lütfen Overclock konusunda bilginiz yoksa öncelikle araştırma yapın. Daha sonrasında kararınızı verebilirsiniz. MSI Afterburner programı aynı zamanda overclock haricinde İşlemci ve Ekran kartınızın sıcaklıklarını, Ram ve İşlemci kullanım miktarlarını görmenize imkan sağlıyor. Yani bu programı sadece sistem takibi içinde kullanmanız mümkün.

MSI marka ekran kartlarının yanında program geldiği için Voltaj değerlerine müdahale edebiliyorsunuz. Burada şunu belirtmek istiyorum, İşlemci hız olarak yüksek değerlere çıkarken, Ram bu konuda biraz daha kısıtlıdır. Yani İşlemci hızlarını yükseltirken Ram hızlarını fazla yükseltmemelisiniz. Bunun yanında değerleri arttırma aralıklarınız kesinlikle fazla olmamalı. Tavsiyem 5 ile 15 Mhz arasında arttırmalar yaparak sisteminizi test edin. Overclock yaptıktan sonra Fan hızını da benzer oranda yükseltmeyi unutmayın.

Programın sağ tarafında bulunan pencereden bileşenlerinizin sıcaklıklarını, kullanım oranlarını takip etmeniz mümkün. Zaten programın en büyük artılarından biride, siz yan tarafta overclock yaparken eş zamanlı olarak grafiklerle sisteminizi takip edebilmeniz. Burada en önemli konu sıcaklık. Sisteminizdeki donmaları, kasmaları sıcaklıkları takip ederek çözebilirsiniz. Ekran kartları için maksimum sıcaklık 80 derece civarındadır. Bu sıcaklıktan sonra ekran kartlarının performanslarında genellikle düşmeler gözlemlenir. Bu yüzden oyun ve programlarınızda bu sıcaklık değerlerinizi takip etmenizi öneririm. Programda, yaptığınız Overclock’ları ayrı ayrı profillere kaydederek bu profiller arasında geçiş yapmanız mümkün. Bunu ayarlar kısmından kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yazımı sonlandırırken, bir kez daha overclock hakkında bilgisi olamayan arkadaşların araştırma yapmadan bu işe kalkışmamalarını öneririm.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle hoşçakalın

 

Leave a Comment