Raspberry Pi’yi VNC Viewer Üzerinden Kontrol Etme

Merhaba arkadaşlar, bir önceki yazımda rPi’ye (Raspberry Pi) ufak bir giriş yapmıştım. Bu yazımda ise rPi’yi uzaktan kontrol etme konusundan bahsedeceğim.

Normalde rPi’ye adaptörü taktığımız anda çalışmaya başlıyor. Herhangi bir güç düğmesi mevcut değil. Bunun yanında monitörü HDMI girişinden, klavye ve fareyi USB girişlerinden bağlıyoruz. Bu şekilde kurduğumuz yöntem alışılmış, bilinen bir şey. Fakat sürekli olarak monitör ve diğer donanımları bağlayarak rPi’de çalışmak bir süre sonra maalesef sıkıcı bir hal alabiliyor. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan VNC kontrolünden başlayalım.

TeamViewer isimli programı daha önce duymuşsunuzdur. Kısaca, bu program ile uzaktaki bir bilgisayara bağlanarak bir çok işlemi kullandığımız cihaz üzerinden yapabiliyoruz. Bu sistemi rPi’ye uyarlarken VNC Viewer isimli programı kullanacağız.

Not: Bu işlemlere başlamadan önce rPi’nin internete bağlı olduğunundan emin olunuz.

Öncelikle kullandığımız modem arayüzüne bağlanarak rPi’nin IP adresini öğreniyoruz. modemDaha sonra PuTTy isimli programı indirip, çalıştırıyoruz ve rPi’nin IP adresini giriyoruz. (SSH seçeneği işaretli olmalıdır.) Onayladığımız da bizden rPi’nin kullanıcı adı ve şifresini istiyor. (Burada kullanıcı adını girdikten sonra şifre kısmına girdiğiniz değerler gözükmeyebilir. Buna aldırmadan doğru bilgileri giriniz.)

putty

Bilgilerin doğru olması sonucunda konsol (terminal) ekranına giriş yapmış olacağız. Buraya aşağıdaki kodu yazarak VNC Server kurulumu yapacağız.

sudo apt-get install tightvncserver

Kurulumun ardından aşağıdaki kodu girerek sunucuyu çalıştırıyoruz. Sunucu ilk kez başlatıldığında sizden max. 8 karakterli bir şifre girmenizi isteyecektir. Daha sonrasında rPi’ye bağlanmak istediğimizde, son adımda bu şifreyi gireceğiz.

vncserver :1 -geometry 1920x1080 -depth 24

(Çözünürlüğü kendi bilgisayarınıza göre ayarlayabilirsiniz.)

Son adımda ise UltraVNC Viewer programını indirerek çalıştırınız ve rPi’nin IP adresini ve port numaranızı yazarak bağlantıyı gerçekleştiriniz.

vncBurada rPi’nin IP adresinden sonra “… :1” kısmı yani port numaramız yukarıda server ayarlarında girdiğimiz “vncserver :1” kısmıdan gelmektedir. Eğer yukarıdaki değeri 2 yaparsak VNC bağlantısında da :2 yapmamız gerek. Böylece 2 numaralı port üzerinden bağlantımızı gerçekleştirmiş oluruz. Bağlantı (Connect) butonuna bastığımızda bir önceki adımda tanımladığımız max.8 karakterli şifremizi girerek rPi masaüstümüze bağlanıyoruz.

vncraspiqweEvet arkadaşlar elimden geldiğince rPi masaüstüne uzaktan bağlanmayı anlatmaya çalıştım. Bu yöntemin zaman ve kolaylık açısından daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Bu yöntemle, her seferinde monitör, klavye ve fare gibi donanımları bağlamaktan kurtuluyoruz. Tek bir bilgisayar üzerinden hem kendi işimizi yapıyor hemde rPi’yi kontrol edebiliyoruz. Bir sonraki yazımda rPi’nin WebIOPI arayüzünü tanıtmaya çalışacağım.

Görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

2 thoughts on “Raspberry Pi’yi VNC Viewer Üzerinden Kontrol Etme

  1. merhaba cok iyi calisti. yanliz yine de her seferinde ekran takmaz zorunda kaliyorum. baslangicta komutu yazip oyle baglanabiliyorum. bunun caresi varmidir.sadece fisi takarak uzaktan baglanmak

Leave a Comment