Klasik ve Modern: Moto 360

Bu yazımda sizlerle, yaklaşık 1 aydır kullanmakta olduğum Motorola Moto 360 akıllı saati ile ilgili tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

Android 4.3 ve üzeri telefonlar ile çalışabilen bu saat, 1.5″ büyüklüğünde ve 320×290 çözünürlüklü bir LCD ekrana sahip.Cihazın içerisinde ayrıca Texas Instruments’ın geliştirmiş olduğu OMAP 3 işlemcisi, 512 Mb’lık bir ram ve 4 Gb’lık bir depolama alanı mevcut. İnternette bir çok sitede ürünün detaylı incelemesi mevcut. Benim amacım ürün hakkında daha çok tecrübelerimi paylaşmak. Öncelikle artılarından başlayalım (:

Moto 360, dışarıdan bakıldığında akıllı saate benzetmek oldukça güç. Aslında bu yapısıyla da diğer bütün akıllı saatlerden ayrılmakta. Ekran ve parlaklık konusunda gerçekten çok iyi. Gün ışığında rahatlıkla okunabilen bir ekranı var. Tabi burada seçmiş olduğunuz tema da çok önemli. Ben gündüz daha çok açık renkli temaları kullanıyorum. Kordonun deri olması saatin basit durmasının önüne geçiyor. Yine çerçeve kısmı da paslanmaz çelikten yapılmış.

Saatin eksik yönlerinin başında batarya boyutu geliyor. Yaklaşık 300 mAh’lik bir batarya ile 1 günü çıkarmak oldukça zor. Burada açmış olduğunuz servisler ve uygulamaların çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Yazımın devamında da bu konudan detaylıca bahsedeceğim. Aşağıdaki resimde klasik saatler ile ufak bir karşılaştırma yaptım. (Ortada bulunan saatin ölçüleri En/Yükseklik/Kalıklık : 45-50-14 mm’dir)

AAAA

Moto 360’ın içerisinde yaklaşık olarak 7-8 tane hazır tema mevcut. Bunların yanında tema yüklemek isterseniz, Facer veya WatchMaker programlarından birini satın almanız gerekiyor. Daha sonrasında ise FaceRepo sitesinden dilediğiniz temayı indirerek saatinize yükleyebilirsiniz. Dilerseniz bu programlar aracılığı ile kendi temanızı da yapabilirsiniz. Bazı temaların sorunlu olduğunu söylemeliyim. Tema yükleniyor fakat saat, boş ve gri renkli bir ekranda takılı kalıyor. Bu durumu saatin içerisinde gelen stock temalardan birini yükleyerek giderebilirsiniz.

Saatin olmazsa olmazı Android Wear programını mutlaka yüklemeniz gerekmekte. Zaten bu program olmadan saati telefondan kullanamıyorsunuz ve dolayısıyla sıradan normal bir saat oluyor (: Program aracılığı ile saatinizin ilk kurulumunu yapıp Bluetooth ile saat ve telefon bağlantısını yapıyorsunuz. Yeri gelmişken, saati telefon üzerinden yani akıllı saat olarak kullanabilmeniz için telefonunuzda bluetooth’un sürekli açık olması gerekiyor. Android Wear üzerinden hangi bildirimleri almak istediğinizi ayarlayabiliyorsunuz. Örneğin, Twitter, Facebook, Instagram, Mesajlaşma v.b. gibi bildirimleri yönetebiliyorsunuz.

sdsd

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi Moto 360 kablosuz bir şekilde şarj olmaktadır. Yani adaptörü bağladıktan sonra saati yuvaya oturtmanız yetmektedir. Kutu içerisinde yuva ve adaptörü çıkıyor. Fakat adaptörün ucu amerikan tipinde olduğu için dönüştürü almanız gerekiyor. Ya da hiç bunlarla uğraşmadan direkt olarak Usb üzerinden şarj edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken orjinal adaptörün üzerinde yazan 550 mA’lik değere yakın bir değeri kullanmanız. (Usb 2.0: 500 mA / Usb 3.0: 900 mA çıkış vermektedir.)

Son olarak günlük kullanımdaki şarj süresinden bahsetmek istiyorum. Eğer bluetooth üzerinden telefona bağlandıysanız ve internet açıksa dolayısıyla bütün bildirim servislerini kullanırsanız (Mail, Twitter, Facebook, Mesajlaşma v.b.) yani telefondaki her şeyi saat üzerinden kontrol ederseniz maalesef şarj bir günü çıkaramıyor hatta 7-8 saat idare edebiliyor. Fakat bluetooth üzerinden bağlantı yapılmazsa yani normal bir saat gibi kullanırsanız yaklaşık 28 saat şarj süresi oluyor ki bu da aktif kullanımda 2 güne denk geliyor. Şuan Moto 360 Android Wear 5.0 sürümünü kullanmakta. Aldığım zaman ki 4.4.2 sürümüne göre 5.0 sürümünde şarj konusunda bazı iyileştirmeler yapılarak yeni özellikler eklendi.

Ürün hakkında soru ve cevaplar için yorum yazabilir ya da sosyal ağlar üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

Leave a Comment