E-Sports Nedir?

E-Sport için kısaca,  “Elektronik Sporlar” diyebiliriz. Kulağa oldukça ilginç geliyor değil mi?

  Günümüzde teknolojinin bu kadar gelişmesi sonucunda oyun sektörü de bundan nasibini almış bulunmakta. Küçük yaşlarda gittiğimiz atari salonları, internet kafeler bugün insanlara daha farklı çağrışımlar yapmakta. Dünyanın bir çok ülkesinde federasyonları kurulan geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de de TÜDOF (Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu) adıyla federasyonu kurulan bu sporun artık yaygınlaştığı kesin. Bu arada şunu da belirteyim, TÜDOF bir süre önce Spor Bakanlığı tarafından kapatıldı. Konuyla ilgili verilen bilgi ise, TÜDOF’un Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu’na katıldığı yönünde.

  E-Sport oyun yelpazesi oldukça geniş. FIFA serisinden Call of Duty serisine aklınıza gelebilecek hemen her oyun için online platform mevcuttur. Burada önemli olan yapılan organizasyonlarda bu oyunlara ne kadar ilgi duyulduğu. Bu konu önemli çünkü şuan Türkiye’de ve dünyada aktif olarak en çok turnuva LoL (League of Legends) oyunu için düzenlenmekte ve muazzam para ödülleri verilmekte. Kendi adıma şuana kadar hiç LoL oynamadığım için kurallar, detaylar v.b konularda maalesef bilgi veremeyeceğim. Çünkü, 2007-2013 yılları arasında aktif E-Sport kariyerim çoğunlukla Call of Duty 2/4 ve FIFA serileri üzerineydi. Dolayısıyla örneklerimi bu oyunlar üzerinden vereceğim (:

esports

   Peki, “Bu spor türünü nasıl icra ederiz?” dediğinizi duyar gibiyim. Aslında genel itibariyle Call of Duty veya benzeri bir oyunun yüklü olduğu bir bilgisayar ve internet yeterlidir. Baktığınızda oldukça ucuz bir spor. Tek giderimiz elektrik faturası (: Eğer amacınız evinizde oturduğunuz yerden bilgisayara karşı değilde online oyunculara karşı oynamaksa bunlar yeterlidir. Fakat amacınız bu işten para kazanmak veya bir yere gelmekse maalesef işler bu kadar basit değil.

  “Profesyonel Oyuncu (pPlayer, Gamer)” kavramı da bu gibi nedenlerden ortaya çıkmıştır. Basit bir örnekle, piyasada satılan oyuncu donanımlarını incelerseniz bir oyuncu kulaklığının 200-300 TL’ye satıldığını göreceksiniz. Böyle bir durumda evimizde oturduğumuz yerden bazı şeyleri gerçekleştirmemizin zor olacağını anlayabiliriz. Peki imkansız mı? Kesinlikle değil. Bizzat benim tanıdığım sadece 10 TL’lik mouse, 20 TL’lik kulaklık ile harikalar yaratan oyuncular var. Bu kesinlikle bir amaç değil sadece araçtır. Sizin bu yolda daha hızlı ilerlemenizi sağlar. Tabi işin bu yönü sadece profesyonel ekipmanlar kullanmakla bitmiyor. Bilgisayarınızın da iyi olması sizin yararınıza olur. Örneğin Call of Duty 4 için sabit 250 FPS alan bir makineniz varsa, artık iş sadece sizin aim’inize ve oyun bilginize kalmıştır (: Bunların yanında kaliteli bir oluşumunuz varsa veya siz bir oluşumdaysanız işleriniz çok kolaylaşır. Burada oluşum dediğim kavram aslında basit ismiyle “Takım (Clan)” dır. Call of Duty serileri genelde Takım maçlarına dayandığı için bu oyunda Takım olmazsa olmazınız. FIFA ve benzeri bazı oyunlarda bireysel bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Takımınız ile Online veya Offline turnuvalara katılarak ödüller kazanma şansınız mevcut.

Untitled-1

    Türkiye’de son 2 senede büyük çıkış yakalan E-Sport böyle giderse önümüzdeki yıllarda adından sıkça söz ettirecektir. E-Sport benim gözümde belli bir yerden sonra meslek halini almaktadır. Çünkü gününüzün büyük bir çoğunluğunu takımınız ile taktik çalışarak veya kendi antrenmanlarınız ile doldurmaktasınız. Bu sektör büyümekte olan bir sektör ve 2011 verilerinde göre dünyada 100 Milyon Doların üzerinde bir piyasaya sahip. Yapılan büyük turnuvalar içerisinde aklıma ilk gelen DreamHack ve World Cyber Games turnuvaları. FIFA, Counter Strike, Call of Duty, LoL ve daha bir çok oyun geçmişten günümüze (bazıları hala mevcut) bu tarz organizasyonlarda kendilerine yer edindi. Türkiye’de E-Sport denince akla ilk gelen organizsyonlardan bazıları, zamanında X-Factor adıyla büyük başarılar yakalayan ve daha sonrasında HardwareArena ‘ya katılarak isim değiştiren HWA Gaming ve Dark Passage ‘dır. Bu takımların Kingston, ESET, Roccat, PowerColor, MSI, Logitech, Kaspersky ve SteelSeries gibi sponsorları/destekçileri olduğunu söylemem sanırım bu işin ne kadar ciddi olduğunu anlatmamda yeterli olur. Sizleri E-Sport hakkında fikir verici bir video ile baş başa bırakıyorum (:

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle hoşçakalın..

http://www.youtube.com/watch?v=ZBcl5C4MRw4

4 thoughts on “E-Sports Nedir?

  1. Çok hoşuma giden bir yazı oldu. Bir sonraki yazında daha teknik anlamda nasıl pPlayer olunabileceğinden, takım kurmak, takımdaki kişilerin özellikleri, yeteneklere ayrılma, turnuvalar ve başvurularına ayrıntılı değinirsen güzel ve yararlı olacağını düşünüyorum. Görüşmek üzere. 🙂

Leave a Comment