Neden Python ?

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda, sizlere bir süre önce başladığım ve hala üzerinde çalışarak, öğrenme aşamasında olduğum Python Programlama dili hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Öncelikle bu dilin doğuşundan bahsedelim.

Python, 1991 yılında Guido Van Rossum adında Hollandalı bir Bilgisayar Programcısı tarafından tasarlanan nesne yönelimli, yorumlanabilen, modüler bir programlama dilidir.. (Guido Van Rossum Kimdir?) Dilin bir çok avantajı vardır. İsterseniz biraz bunlardan bahsedelim. Örneğin, ilk aklıma gelen özelliklerinden biri hemen hemen her platformda sorunsuz çalışabilmesi ve kolay sözdizimi sayesinde öğrenilmesinin diğer dillere göre daha kolay olması. Diğer avantajları ise aşağıdaki gibi sıralanabilir,

  • “Dinamik” bir dil. Yorumcular sayesinde Karmaşık işlemleri basit komutlarla yapmak mümkün.
  • Yapısının sade olması nedeniyle, yazması/okuması ve öğrenmesi oldukça kolay.
  • Açık kaynaklı ve tamamen ücretsiz olması nedeniyle oldukça verimli bir dil. (Ticari amaçlı olsa bile.)
  • Bilimsel çalışmalarda yaygın olarak kullanılabileceği için bu alanlar için ayrı ayrı kütüphaneler mevcut. (Profesyonel ekipler tarafından hazırlanıyor ve sürekli test ediliyorlar.)
  • C ve C++ gibi dillerine göre derlemeye gerek kalmadan çalıştırılabilir.

Piyasada Python ile yazılmış bazı programların listesine ulaşmak için “List of Python Software” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu isim nereden geliyor?

Python kelimesini ilk başta “Piton” olarak algılayabilirsiniz. Şu bildiğimiz Piton Yılanı (: Hatta bazı yerlerde simge olarakta Piton’u görebilirsiniz. Fakat işin aslı böyle değil. İsmin çıkış noktası The Monty Python isimli ingiliz komedi grubunun, Monty Python’s Flying Circus isimli gösterisidir. (Yazım hatalarını komik bir dille anlatan bu siteye bakmanızı tavsiye ederim.)

Python Sürümleri Nelerdir?

Şuan piyasada Python diline ait iki ayrı sürüm vardır. Bunlardan en yenileri, Python 2.7.8 ve Python 3.4.2’dir. Bu sürümler kısaca Python 2.x ve Python 3.x olarak adlandırılır. Kendi deneyimlerimden yararlanarak Python 2.x sürümünden başlamanın yararlı olacağını düşünüyorum. Çünkü gerek dökümanlar gerekse modüller 3.x sürümüne tam olarak aktarılmamıştır. İhtiyaç duyduğunuz şeyleri bulamama ihtimaliniz var.

Çalışma Ortamı Neler?

Python, neredeyse bütün platformlarda çalışabilen bir dildir. Tabi ki yaygın olarak Linux, Windows ve Mac OS X ortamları kullanılmaktadır. Şahsen ben bir çok Linux dağıtımında gömülü geldiği için Linux ortamında programlamayı tercih ediyorum. Hem bu yolla Linux ortamında da ister istemez bilgi sahibi oluyorsunuz. Fakat site üzerinden dosyaları indirerek Windows’da da kurulup yapıp, kodlarınızı rahatlıkla yazabilirsiniz.

Kaynaklar Hakkında

İnternette Türkçe olarak kaynaklar/dökümanlar mevcut. Piyasadaki kitaplar arasında en çok bilinenleri Her Yönüyle Python (Fırat ÖZGÜL) ve Python (Mustafa Başer) ‘dir. Fakat burada Fırat ÖZGÜL’ün harika projesinden bahsetmek istiyorum. Kendisi piyasada bulunan kitabının tamamını www.istihza.com adresinde paylaşmaktadır. Gerçekten böyle bir kaynağa bedava erişmek çok zor bulunan bir durum. Kendisine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Mustafa BAŞER’in kitabı ise gayet akıcı ve güzel örnekler barındırıyor. Şahsen bende programlamaya bu kitapla başlamıştım.

Yorumlar

“Nesneye yönelik bir dil olmasi nedeni ile büyük ölçekli yazılımlar geliştirirken kolaylık sağlaması, çok hızlı prototip geliştirebilecek kadar geliştiriciyi ayrıntılardan yalıtıyor olması, hem betik için hem de çok büyük uygulamalar geliştirmek için uygun olması, geniş ve kararlı bir standart kütüphaneye sahip olması, temiz bir söz dizimi olması, kolay okunur ve kolay refactor edilebilir olması, dışardan geliştirmeye destek vermek isteyenlerin zorlanmadan adapte olabileceği bir modulariteyi yapısı gereği bünyesinde barındırması, bir çok kişinin biliyor olması, diğer diller ile kolayca genişletilebiliyor olması (örnegin c ile extend edip qt bindinglerinden yararlaniyoruz). İşte bunlar Pythonu Pardus’u geliştirirken tercih etmemizden bir kaçı.”

– A. Murat Eren, Uludağ Projesi, TUBITAK

Evet arkadaşlar, Python programlama dili hakkında biraz bilgi vermeye çalıştım. Umarım faydalı olabilmişimdir. Eğer C, C# veya Java gibi çok popüler dillerden birini veya bir kaçını biliyorsanız ve yep yeni bir dil öğrenmek istiyorsan bence ilk adresiniz Python olmalı. Ya da hiç bir programlama dilini bilmiyorsanız yine ilk bakacağınız dil Python olabilir. Çünkü bahsettiğim gibi öğrenmesi, yazması ve okuması oldukça kolay. 

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle hoşçakalın

Leave a Comment