SETI Projesi

Bugün sizlere Discovery Science kanalında izlediğim ve hoşuma giden bir projeden bahsedeceğim. İsterseniz öncelikle SETI araştırmasından bahsedeyim. SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence; Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması) Dünya dışı varlık/varlıklar veya diğer gezegenlerden gelen mesajları saptamak ve bunları incelemek için başlatılmış bir projedir.

Kısaca dünya dışı varlıklar ile ilgili bir çalışma. 1960 yılında Amerika’da başlatılan proje 1970’lerden sonra NASA bünyesinde devam etmiş. Proje ve araştırmalar kaynak yetersizliği yüzünden 2011 yılında durdurulmuş olmasına rağmen 2012 yılı içerisinde çalışmalara tekrar başlanmış. Aslında buraya kadar normal bir araştırma projesi gibi gelebilir. Fakat benim SETI hakkında anlatmak istediğim asıl konu, SETI@Home isimli proje. İsterseniz birazda bu projeden bahsedeyim.

SETI@Home kısaca, internete bağlı bilgisayarların kullanıldığı bir bilgi işlem projesidir. Yani, isteyen herkes bilgisayarına bu özel ve ücretsiz yazılımı indirerek projeye destek olabilir. Şuan son güncellemelere göre yaklaşık 5.3 milyon katılımcı mevcut.

İyi de bu nasıl oluyor ?

Öncelikle bu dahiyane fikrin yaratıcısı Berkeley Üniversitesi’ndeki astrofizikçi Dan Werthimer ve bilgisayar uzmanı David Anderson. Sistem kısaca şöyle çalışıyor; Arecibo teleskobuna ait ham veriler bilgisayar sahiplerine program aracılığı ile internet üzerinden gönderiliyor. Daha sonrasında kullanıcı bilgisayarında otomatik olarak SETI@Home ekran koruyucusu açarak, uzaydan gelen radyo dalgalarını takip ediyor. 1999 tarihinde proje başladığında bir kaç gün içinde katılımcı sayısının 300.000’lere ulaştığı söyleniyor. 1 yıl içerisinde elde edilen verilerin ise normal bir işlemci ile 3000 yılda taranabileceği söyleniyor. Kısacası günümüzde 5 milyonun üzerinde gönüllü evinde oturduğu yerden, internete her girişinde uzaylı arıyor (:

2

Evet, günümüzde proje hala devam ediyor ve dünya dışı varlıklarla ilgili somut bir gelişme yok. Fakat 1 Kasım 2004 tarihinde dikkat çekici bir sinyal olan SHGb02+14a duyurulmuştur. (Merak edenler için ilgili sayfa; Radyo Kaynağı SHGb02+14a

SETI@Home hakkında en güncel istatistikleri buradan takip edebilirsiniz. 

3

Nasıl destek olabilirim ?

Yapmanız gereken tek şey, setiathome.berkeley.edu adresine girerek sol taraftaki adımları takip etmek. Daha sonrasında projeye dahil olabilirsiniz. Ayrıca üst kısımda bulunan bölümlerden bağış yapabilir, takımlara/topluluklara katılabilirsiniz. (Bir çok Türk topluluğu mevcut) İstatistikler kısmından ise, sürekli güncel olan “En İyi Katılımcı”, “En İyi Bilgisayarlar” gibi listeleri takip edebilirsiniz. Kim bilir belki bir gün sizde orada olursunuz (:

Bu yazımda, sizlere SETI ve SETI@Home projesini tanıtmaya çalıştım. Benim gibi Fizik, Astronomi v.b. konulara meraklıysanız SETI projesine kesinlikle göz atmalısınız. Daha yolun başındayız. Kim bilir belki bir gün “o an” ‘ı biz yakalarız.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

Leave a Comment