Bir Ahudududan daha fazlası: Raspberry Pi

Evet arkadaşlar 3 ay önce aldığım ve vakit buldukça kullandığım, incelediğim Raspberry Pi cihazı hakkındaki görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Dilerseniz öncelikle ürünün ne olduğunu ve ne işe yaradığından başlayalım.

Raspberry Pi Nedir?

İngiltere’de bulunan Raspberry Pi vakfı tarafından geliştirilen ve okullarda bilgisayar eğitimini desteklemek amacıyla piyasaya sürülmüş bir cihazdır. En dikkat çekici özelliği kredi kartı büyüklüğünde tek karttan oluşması ve 35 $ gibi sabit bir fiyatla satılmasıdır. (Ülkemizde ne yazık ki vergi v.b. durumlar yüzünden yaklaşık 100 TL civarında satılmaktadır.) Genel hatlarıyla bilgisayar kasasının küçültülmüş hali olarak düşünebiliriz. USB portlarından mouse ve klavye, HDMI girişinden monitör bağlanarak kişisel bilgisayarınızı oluşturabilirsiniz.

rpi4

Ne işe yarar, Neler yapılabilir?

Raspberry Pi’nin bir çok Linux türevi dağıtımı mevcuttur. (Stabil çalışan sürümler için Raspberry Pi Downloads sayfasını ziyaret edebilirsiniz.) Hali hazırda tavsiye edilen ve benimde kullandığım Raspian sürümü güncel ve bir çok eklentiyi destekler durumdadır. Öncelikle bu cihazın fazlasıyla sessiz çalıştığını, çok küçük boyutlarda olduğunu unutmayalım. Bunun yanında 1080p videoları oynatabilmektedir. Depolama sorununu MicroSD kart ile çözdükten sonra 7/24 dosya paylaşım sitelerinden indirme ve depolama yapabilirsiniz. Web server olarak kullanabilirsiniz. Piyasadaki diğer geliştirici kartları gibi robot v.b. prototipler geliştirmek için kullanabilirsiniz. Kısacası ürün ile yapabilecekleriniz hayal gücünüzle doğru orantılı (:

Teknik özellikleri Neler?

Elimde Raspberry Pi B+ modeli olduğu için teknik özellikler kısmında bu ürüne yer vereceğim. (Diğer ürünlerin bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.) 

CPU: BCM2835 (700MHz, ARM1176JZF-S tabanlı)
GPU: Broadcom VideoCore IV (OpenGL ES 2.0, 1080p destekli)
RAM: 512 MB SDRAM
Hafıza: MicroSD kart çözümü
* 10/100 Ethernet RJ45 jack
* 4 adet USB 2.0 Girişleri
* HDMI  video çıkışı
* TRRS ses ve görüntü çıkışı
* GPIO port (40 pin)
* Kamera Dizisel Arabirimi (CSI) Bağlantısı
* Kart boyutları: 8.6cm x 5.6cm x 1.7cm
* İşletim sistemi: Debian GNU/Linux, Fedora, Arch Linux

rpi5

Cihazı çalıştırabilmeniz için en az “5V 1A” değerinde bir adet şarj adaptörüne ihtiyacınız var. Gerisi mouse, klavye ve monitör bağlamak (:

Şuan için, yazılmış ve kitap haline getirilmiş tek kaynak Arda Kılıçdağı’nın yazdığı Raspberry Pi isimli kitap. Ayrıca yazarın kurmuş olduğu www.raspi.gen.tr sitesi de Raspberry Pi için önemli bir kaynak.

Bu yazımda, elimde bulunan ve kullanmakta olduğum Raspberry Pi (B+) cihazını tanıtmaya çalıştım. Bir sonraki rPi (Raspberry Pi) yazımda Linux dağıtımları, programlama, Arduino ile rPi arasındaki farklar gibi konulardan bahsedeceğim.

Görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

Leave a Comment