GDG DevFest 2014

Merhaba arkadaşlar, uzun süredir yazı yazamadığımı fark ettim. Bu durumu da hafta sonu (6 Aralık 2014) katıldığım “GDG İstanbul DevFest 2014” etkinliği ile ilgili bir yazı yazarak bozmak istedim (:

GDG ve DevFest Nedir?

Öncelikle GDG ile başlayalım. Google Developer Groups ‘un ne olduğunu Google kendi sitesinde anlatmış. Ben kendi gözlemlerime dayanarak şunları söyleyebilirim: Öncelikle GDG’ler başta yazılım olmak üzere teknolojiyi yakından takip eden, mobil sektörde kendilerine yer bulmaya çalışan, paylaşımcı ve yaratıcı arkadaşların oluşturduğu topluluklar. Türkiye’de şuanda İstanbul, Ankara, Eskişehir, İzmir, Kütahya, Düzce ve Konya olmak üzere 8 tane GDG mevcut. Bu sayının giderek artacağı sinyallerini DevFest’14 de aldık (:

DevFest’den bahsedecek olursak, adından da anlaşılacağı gibi Geliştirici Festivali diyebiliriz. Bu festivaller bir çok firmanın ve konuşmacının katıldığı güncel teknolojik çözümlerin katılımcıya sunulduğu ortamlar olarak göze çarpıyor.

Yeri gelmişken detaylı GDG bilgisi için Google’ın sitesini ziyaret edebilirsiniz. DevFest’ler için ise DevFest Türkiye sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

GDG DevFest İstanbul 2014

İstanbul ve Ankara gibi büyük ve teknoloji geliştirebilen yerlerden uzak yaşıyor veya okuyorsanız bu tip etkinlikler bazen sıkıntı olabiliyor. Şahsen uzun bir süredir Geleceği Yazanlar üzerinden takip ettiğim etkinliğe bu sene katılabildiğim için oldukça mutluyum. Sabahın erken saatlerinde Üsküdar Bağlarbaşı Kongre Merkezinde soluğu aldım (: Sabah 8:30 da kayıtlar yapıldıktan sonra 4 farklı salonda başlayan oturumlar uzun bir gün olacağının habercisiydi. (Kayıt yaptıran herkese T-Shirt verilmesi gerçekten hoş bir sürpriz oldu. Bu çalışmaları için GDG İstanbul ekibini özellikle tebrik ediyorum. Bence bu tarz hediyeler, katılımcılara aidiyet duygusu katıyor.)

Bu arada, gün içerisinde 4 farklı salonda yapılan bütün oturumlara ve konuşmacılara buradan ulaşabilirsiniz. Şahsen Android Programlama konusunda acemi olduğum için elimden geldiğince kendime yakın bulduğum oturumlara katılmaya çalıştım. En kısa zamanda bir Akıllı Saat almayı düşündüğüm için Android Wear oturumlarını kaçırmamaya özen gösterdim (:

Turkcell Geleceği Yazanlar ekibinin “Mobile Opportunities in Turkey” konulu oturumu gerçekten çok verimli geçti. Her biri alanında uzman ve tecrübeli 4 konuşmacının aynı anda oturuma katılması bence çok güzeldi. Stajdan, iş fırsatlarına kadar her konuya değinmeye çalıştılar. (12 kişilik stajyer kontenjanı için 18.000 kişi mi başvurmuş!?)

Muharrem Taç’ın katıldığım oturumu da yine aynı şekilde verimli ve zevkli geçti. Konuşmacılar maalesef kısıtlı zamanla uğraşması büyük dert. Yine de bütün konuşmacılar çok iyiydi (: Özellikle Muharrem Taç tam bir teknoloji adamı, sahip olduğu ve araştırdığı teknolojik kaynaklar gerçekten çok güzeldi. Sunumu sırasında bir geliştirici kartı göstererek “yazılım kısmı benim işim fakat tasarımı mühendislerin işi (elektronik müh. vb.)” demesi dikkatimi çekti. Çünkü 3.sınıfa gelmiş Elektrik-Elektronik Müh. adayı olarak proje üretmekte sıkıntı çektiğim bu günlerde “bırak onları, asıl işine odaklan” der gibiydi.

Genel olarak güzel bir etkinlikti. GDG İstanbul ekibi gerçekten güzel bir iş çıkarmış. Fakat geçen sene ODTÜ’de yapılan Android DevDays etkinliğine katılan biri olarak bir kaç küçük eleştirim olacak (:

Öncelikle geçen seneki Android DevDays’de tahmin edebileceğiniz gibi her şey mobil ve tabi ki Android üzerineydi. Bu durumu hiç yadırgamadım. Fakat DevFest’de oturumlar, konuşmacılar ve stand kuran şirketlerin belkide %90’ı yazılım ve özellikle de mobil alanda faaliyet gösteren kişi ve kurumlardı. Açıkçası adı genel bir anlam ifade eden DevFest’den benim beklentim bir çok alana hitap etmesiydi. Örneğin Arduino şirketinden de bir konuşmacı getirilebilirdi. (Belki de denemişlerdir. Kusura bakmasınlar (: ) Etkinlikten sonra Turkcell Teknoloji Zirvesi etkinliğini ve dolayısıyla da Maker Faire’ı kaçırdığıma daha çok üzüldüm. Umarım seneye tekrar yapılır ve katılabilirim.

Tüm bunların yanında başta GDG İstanbul ekibi olamak üzere, DevFest 2014 etkinliğinin yapılabilmesine katkı sağlayan herkese tekrar tekrar teşekkür ederim. Bu tip etkinliklerin sürekli ve artarak devam etmesi dileğiyle, hoşçakalın.

Leave a Comment