Planlar, Gelişmeler ve 4 Aylık Süreç

Merhaba arkadaşlar, çok uzun zamandır yazamıyorum. 8 Temmuz itibariyle, son yazımın üzerinden tam 4 ay geçmiş. Biraz daha beklesem yarım sene olacakmış. Her neyse, tekrar yazmaya başlamak güzel.

Geçtiğimiz 4 aylık süreçte, herkes gibi bende okul ve derslerle epey vakit geçirdim. Neyse ki, bahar döneminde bir çok zorlayıcı ders olmasına rağmen bütün derslerimi verdim. (2.kez aldığım Elektromanyetik Alan Teorisi dersini vermek benim için en büyük moral oldu (: ) Artık son sınıfa geçmiş bulunuyorum. Önümde yarım dönemlik iş yeri eğitimim ve yarım dönemlik almam gereken dersler var. Bir aksilik çıkmaz ise, seneye bu vakitlerde mezun olmayı hayal ediyorum (:

Gelişmeler

  • Öncelikle ilk ve en önemli gelişmeyi bitirme tezi konusunda yaşadım. “Kinect Kontrollü Robot Kol” projesinde karar kıldım. Bölümün bitirme projeleri için zorunlu kıldığı maddelerden biri de projeyi Tübitak’a yazmak. Bende diğer bir çok arkadaş gibi yazdım, geçtiğimiz günlerde sonuçlar açıklandı. Kinect Kontrollü Robot Kol projem ile 2209/A kategorisinde en üst limit olan 2.500 TL’lik desteği almaya hak kazanmışım. Benim açımdan sevindirici bir gelişme oldu, ileriye dönük bireysel katkı nedeniyle Tübitak destekli proje yapmanın bir mühendis için değerli olduğunu düşünüyorum. Çalışmalara başladım sayılır, proje hakkında blog’umda bir yazı dizisi oluşturacağım. Her adımı, gelişmeyi bu yazı dizisinde sizlerle paylaşacağım. (Bu konuda görüş ve önerilere açığım.)
  • Bir diğer gelişme ise İş Yeri Eğitimi konusunda yaşadım. Yaz stajımı ve iş yeri eğitimimi aynı firmada yapmaya karar vermiştim. Firma kısaca Robot Otomasyonları ile ilgileniyor ve işin sadece yazılımı ile uğraşıyor. PLC tabanlı Kuka, ABB vb. büyük firmaların robotlarını programlıyorlar. Genelde otomobil firmalarıyla iş yapıyorlar. İş yeri eğitimim için bir sıkıntı ile karşılaştık ve benimde yeni bir yer aramam gerekti. Bir çok firmayı mail yağmuruna tuttum, içlerinden bir tanesi geri döndü ve 2 gün önce kabul edildiğimi öğrendim. Başlangıçta staj ve iş yeri eğitimini ayrı yerlerde yaparak daha farklı ortamları görmek istiyordum fakat staj yeri bulamadığımdan birleştirmek zorunda kalmıştım. Şimdi ise zorunluluktan dolayı farklı bir firmada iş yeri eğitimimi yapacağım. Kabul edildiğim bu firma da, Robot otomasyonları ile uğraşmakta ekstra olarak kendi robotlarını da üretmekte. Gelişmiş bir Ar-Ge’leri var. Umarım güzel bir dönem geçiririm.
  • Son olarak senelerdir bu dönemi hedefleyerek “yazın başlarım, iş yeri eğitimi ile birlikte 6-7 ay boyunca giderim” dediğim ingilizce dil kursuna sonunda başladım. Sürekli bu seneye itelememin sebebi gitmek istediğim kursun okuduğum şehirde olmayışı yüzündendi. Zaten yazları 2-3 aylık süreçlerinde faydalı olabileceğini düşünmüyordum. Wall Street English’e kayıt oldum. Sistemleri diğer bir çok ingilizce kursundan çok farklı uzun vadede çok işe yarayacağını düşünüyorum. 2 haftalık gözlemlerim sonucunda rahatlıkla tavsiye edebilirim. (Bkz: www.wse.com.tr)

Planlar

  • Öncelikle ilk hedefim, bitirme tezim ile ilgili yazı dizisine başlayıp, başarılı bir şekilde devam ettirmek.
  • Diğer bir gelişim hedefim Linux ve Python üzerine çalışmalara tekrar başlamak.
  • BilgeAdam’ın İzmit şubesi kapanmasaydı Java&Android kursuna başlamak istiyordum. Sanırım şimdilik biraz ertelemem gerekecek.
  • “Girişimcinin El Kitabı” ‘nı en kısa zamanda bitirip bir değerlendirme yapmak istiyorum. Gerçekten çok yararlı bilgiler var. İleride şirket kurmak isteyen herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap.
  • Mesleğim ile ilgili yani Elektrik-Elektronik tabanlı bir proje tasarlıyorum eğer aklıma yatar ve karar verirsem detayları burada paylaşıp sizlerinde fikir ve düşüncelerinizi öğrenmek isterim.

Evet, 4 aylık bir süreden sonra epey bir şey birikmiş. Yazmayı özlemişim, imkanı olan herkesin bir şeyler yazmasını tavsiye ediyorum. Son olarak bu yazıyı, 4 aylık sürede beni sürekli destekleyen ve yeni yazı yazma konusunda sıkıştıran sevgili arkadaşım Ümit Bulut‘a armağan ediyorum. 

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle hoşçakalın

Leave a Comment