USB-TTL Dönüştürücü İle Raspberry Pi Bağlantısı

Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 1.5 senedir Raspberry Pi’de beni en çok zorlayan konu, her seferinde monitör, klavye ve mouse gibi çevre bileşenlerine ihtiyaç duymamdı. Eğer rPi ile internete bağlandıysanız, laptop veya başka bir bilgisayardan uzak masaüstü bağlantısı yapabiliyorsunuz. Bu konuda yaklaşık 1 yıl önce yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Fakat bu uzaktan bağlantı yönteminde de aşamadığım bazı sorunlar vardı. Birincisi rPi her açıldığında stabil bir şekilde ağa bağlanmıyordu. Bir diğer sorunda wifi ile ağa bağlanamadığım durumlarda sürekli olarak çevre birimlerini takarak elle ağa bağlanmam sonrasında uzak masaüstü bağlantısı yapmamdı. İnanın bu durum bir süre sonra can sıkıcı bir hal alıyor (:

Bunun böyle olmayacağını düşünerek bir kaç aydır araştırma yapmaktaydım. Eğer rPi’yi bir şekilde uzaktan kontrol etmek istiyorsanız ya da daha açık bir ifadeyle rPi’ye monitör, klavye ve mouse bağlamadan sürekli kullandığınız bilgisayar üzerinden kontrol etmek istiyorsanız wifi, ethernet ve usb-ttl dönüştürücü seçeneklerinden birini kullanmak zorundasınız.

USB-TTL Dönüştürücü Nedir?

Aslında UART (Evrensel Asenktron Alıcı/Verici) arabirimi üzerinde gerçekleşen bu bağlantı kısaca pc’lerin mikrodenetleyiciler ile seri iletişim yapmasını sağlar. Bu seri iletişim üzerinden rakamlar ve metinler gibi veriler iletilebilir. Bu veriler cihazlarda dönüştürülerek iletişim hattı için anlamlı değerlere çevrilmektedir. UART arabirimi, vericiden aldığı byte verileri bitler halinde taşır. Alıcı ise UART üzerinden gelen bitleri bir araya getirerek tekrar byte tipine dönüştürür. TTL sinyalleri usb ve seri portlarının algılayamayacağı seviyede olduğu için dönüştürülmesi şarttır.

USB-TTL dönüştürücüler hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra dilerseniz şimdi rPi’de bu yöntemin nasıl kullanılacağına bakalım. Öncelikle Windows üzerinde çalışma yaptığım için Putty programını indirmeniz gerekmektedir. Linux ve Mac OS için eLinux sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Piyasada yaygın olarak kullanılan PL2303 dönüştürücü açık ve kapalı tip olmak üzere iki çeşittir. Tavsiyem kapalı tip olandan almanız yönündedir. (Açık modeller için tıklayınız.) Putty programını kurup, usb-ttl dönüştürücüyü temin ettikten sonra artık başlayabiliriz.

  1. Aşağıdaki bağlantıları yapınız. Dikkat ederseniz usb-ttl Rx çıkışı rPi’nin Tx ucuna, Tx çıkışı ise Rx ucuna bağlanmaktadır. Geriye kana gnd ucunu ise rPi üzerinde bulunan herhangi bir gnd ucuna bağlayabilirisniz. (Elimde bulunan usb-ttl dönüştürü uçları şu şekildedir; Siyah:GND, Kırmızı:+5V, Beyaz:Rx, Yeşil:Tx)2
  2. Bağlantılar yapıldıktan sonra dönüştürücünün usb ucunu bilgisayarımıza takıyoruz. Bende, Windows 7 x64 Ultimate versiyonunda otomatik olarak cihazı tanıdı eğer driver yüklemede bir sorun ile karşılaşırsanız, robotistan ürün sayfasından driver’ları indirebilirsiniz.
  3. Tüm adımları doğru bir şekilde gerçekleştirdiysek, aygıt yöneticisine girerek usb portundaki cihaz için COM adresimizi öğreniyoruz.rpi1
  4. Daha sonrasında Putty Programını açarak aşağıdaki değerleri yerine yazıyoruz ve Open’a tıklıyoruz. Putty programını ilk açtığınızda SSH sekmesinde açılmaktadır. Serial sekmesine tıklamayı unutmayınız.rpi2 rpi3
  5. Open butonuna bastığımızda karşımıza siyah konsol ekranı gelecek işte tam bu adımda rPi’ye enerji veriyoruz ve konsol ekranında boot işlemleri başlıyor. Yaklaşık 4-5 sn sonunda aşağıdaki gibi bir ekran bizleri karşılıyor. İlk açışta rPi kullanıcı adı ve şifresi istemektedir. Eğer, rPi enerji altındayken open butonuna basarsanız konsol ekranında herhangi bir içerik göremezsiniz.

rpi4

Evet arkadaşlar, böylece rPi’mize herhangi bir internet bağlantısı olmadan bağlanmış olduk. Sorularınız için konuya cevap yazabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

2 thoughts on “USB-TTL Dönüştürücü İle Raspberry Pi Bağlantısı

  1. Hocam ayn dediğiniz gibi yaptım fakat putty de herhangi bir veri akışı olmadı. Rpi ile ttl converter da sağlam testlerini yaptım kablolarda da sıkıntı yok, anlayamadım..

Leave a Comment