LabVIEW Üzerinde Arduino Fonksiyon Kurulumları

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere NI yani National Instruments firmasının geliştirmiş olduğu LabVIEW programından bahsedeceğim. Bir süredir gerek video gerekse pdf dokümanları olarak labview hakkında arşiv yapıyordum. Artık bir ucundan başlamam gerektiğini fark ettim. LabVIEW’un açılımı Laboratuary Virtual Instruments For Engineering Workbench olarak geçmektedir. Aslında adından da anlaşılacağı gibi MATLAB ile benzerlik göstermektedir. (Bkz: Matrix Laboratory) 

LabVIEW Nedir?

Kısaca labview bir programlama ortamdır. Fakat diğer program ve diller gibi kod yazarak değil, bloklar (Bkz: Flow Chart) ile programlama yapılmaktadır. Burada da Matlab Simulink ile olan benzerlikten söz edebiliriz. İnternette edindiğim bilgilere göre, program direkt olarak mühendis ve bilim adamlarının ihtiyaçlarından doğmuş ve üretilmiş. Labview üzerindeki çalışmalarımız iki kısımdan oluşmaktadır. Bunlardan birincisi ön panel olarak adlandırılan ve kullanıcının direkt olarak görsel temas sağladığı kısımdır. Bu kısımda butonlar, metin kutuları ve daha bir çok görsel eleman bulunmaktadır. İkinci kısım ise blok panel olarak adlandırılan asıl programlamanın yapıldığı yerdir. Burada, tasarımını yaptığınız ya da yapacağınız malzemelere ait blokları kullanır ve birbirleri arasındaki bağlantıları yaparak haberleşmelerini sağlarsınız. Labview’un bir diğer güzel özelliği ise platformdan bağımsız olarak çalışabilmesidir. Yani, Mac OS’da yaptığımız bir programı herhangi bir değişiklik yapmadan Windows üzerinde çalıştırabiliriz. Programın deneme veya öğrenci sürümünü www.ni.com sitesinden indirebilirsiniz. Ayrıca internette crack’li versiyonlarını da bulmak mümkün. Program kurulumundan itibaren başlangıç için güzel bir video kanalı mevcut. Aşağıda başlangıç videosunu verdiğim kanalı takip ederek labview programına verimli bir şekilde giriş yapabilirsiniz. (Benzer bir çok video, doküman v.b. kaynak olduğu için yeni proje nasıl açılır, nereden eleman çekilir gibi konulara değinmedim.)

Evet, labview programı ile bir çok alanda proje geliştirmek mümkün. Hemen hemen her konuda projeler ve çalışmalar yapılmış. Fakat labview ile programlama yaparken veri toplama kavramından yola çıkarak işlemler yapmaktayız. Bu da uygulamaların gerçek hayatta karşılık bulabilmesi için bazı donanımlara sahip olmamızı gerektiriyor. Örneğin yapılan bir projeden yola çıkalım; Labview ile anlık olarak bir sistem takibi yapmak istiyoruz ve bu sistemde 220V ile çalışan bir sistem olsun. Normal şartlarda Arduino v.b. bir kart kullansaydık mutlaka röle veya mosfet’ler ile anahtarlama yapmamız gerekecekti. Aslında burada da durum aynı. Sadece donanım olarak Veri Toplama Kartı olarak bilinen DAQ kartlarını kullanıyoruz. 8-16-32 şeklinde giden kanal sayıları ile bu kartlar bilgisayardaki yazılımımız ile sistemimizin haberleşmesini sağlıyor. Böyle bir kartı her zaman için bulundurmakta fayda var diye düşünüyorum.

Yukarıda Arduino v.b. kartlardan söz ettim. Evet, labview ile Arduino tabanlı projelerde yapmamız mümkün. Böylece DAQ kartına gerek kalmadan elektronik projelerimizi geliştirebiliriz. Şahsen ben bu yolu tercih ettim ve elimdeki Arduino UNO kartı ile labview üzerinde programlama çalışmalarına başladım. Bu giriş amaçlı yazımda da sizlere labview üzerinde Arduino eklentilerinin yüklenmesinden bahsedeceğim.

LabVIEW Arduino Araçlarının Yüklenmesi

Öncelikle bilgisayarımıza LabVIEW yüklüyoruz. Sonrasında aşağıdaki adımları takip ederek Arduino araçlarını yükleyeceğiz.

  1. Arduino IDE’sini bilgisayarımıza indirim, kuruyoruz. (Link: Tıklayınız)
  2. NI-VISA programını bilgisayarımıza indirip, kuruyoruz. (Link: Tıklayınız)
    *NI-VISA programını çalıştırdığınızda sizden .exe uzantılı dosyayı nereye indirmeyi istediğinizi soruyor. Dolayısıyla ilk indirdiğiniz dosya boyutu çok küçük. Sonrasında .exe’yi açacağınız dosyanın boyutu daha yüksektir. Program indirme işlemini yaptığında unzip ekranı ile kuruluma başlayabilirsiniz. Sonraki adımlar klasik next, next, ok (:
  3. VIPM/LIFA programını indirip, kuruyoruz. (Link: Tıklayınız)
    *Kurulum esnasında versiyon hatası yaşarsanız, Labview ile kurulan VI Product Manager programını kaldırın ve son indirdiğiniz versiyonu kurun.
  4. Son olarak VIPM programını çalıştırın. Başlangıçta otomatik olarak download modunu çalıştırarak güncel kütüphaneleri bulacaktır. Arama kısmına Arduino yazarak, LabVIEW Interfaces For Arduino isimli dosyaya çift tıklayın ve kurulumu başlatın. Kurulum ekranı aşağıdaki gibidir.

1

Ve artık kütüphanemizi kontrol edebiliriz. CTRL+N ile yeni New VI oluşturarak projemizi açıyoruz ve blok diyagramında sağ tıklayarak araçlarımızı kontrol ediyoruz. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Arduino eklenmiş ise yükleme işlemleri sorunsuz bir şekilde tamamlanmış demektir.

2

Bu yazımda çok kısa bir şekilde LabVIEW’un ne olduğunu, ne işe yaradığını ve Arduino ile programlama yapabilmek için nelerin gerekli olduğunu anlatmaya çalıştım. Yukarıda da bahsettiğim gibi internette bir çok doküman bulmak mümkün. Arduino araçlarının yüklenmesi konusunda herhangi bir Türkçe kaynak göremediğim için bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim. En kısa zamanda Labview üzerinde Arduino uygulamaları yaparak yeni yazılar yapmayı umuyorum.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

 

2 thoughts on “LabVIEW Üzerinde Arduino Fonksiyon Kurulumları

Leave a Comment